Jak usunąć malware Harly z twojego urządzenia z Androidem
Napisany przez Tomasa Meskauskasa, (zaktualizowany)
Czym jest malware Harly?
Harly to złośliwe oprogramowanie atakujące systemy operacyjne Android. Jest to rodzaj malware związanego z opłatami telefonicznymi premium, które ma na celu potajemne subskrybowanie ofiar do różnych usług o podwyższonej opłacie. Harly jest dystrybuowane pod przykrywką różnych użytecznych i niewinnie wyglądających aplikacji.
Przegląd malware Harly
Jak wspomniano we wstępie, Harly infiltruje urządzenia zamaskowane jako zwykła aplikacja. Kilka z jego wielu przebrań to: Fancy Launcher Live wallpaper, BinBin Flash, Mondy Gamebox i Flashlight & More Convenience.
Celem tego malware jest zasubskrybowanie ofiar do różnych usług o podwyższonej opłacie. Złośliwe programy tego rodzaju mogą zapisywać ofiary na drogie usługi mobilne, subskrypcje online itp.
Przeglądając uprawnienia wymagane przez tapetę Fancy Launcher Live (przebranie Harly'ego), możemy wywnioskować, że to malware jest w stanie uzyskać listy kontaktów ofiar, wykonywać połączenia telefoniczne, zarządzać połączeniami i ustawieniami Wi-Fi, sprawdzać i zmieniać uruchomione procesy, parować urządzenia Bluetooth, włączać/wyłączać wibrację urządzenia, ustawiać alarmy oraz zmieniać/dostosowywać tapety.
Jedno z uprawnień, o które prosi Harly, jest automatycznie uruchamiane podczas uruchamiania, dzięki czemu to malware zapewnia sobie trwałość.
W oparciu o możliwość dzwonienia pod numery telefonów, program może być używany do ciągłego dzwonienia na numery o podwyższonej opłacie. W związku z tym ofiary takich oszustw związanych z połączeniami telefonicznymi premoum będą stale otrzymywać wyższe miesięczne rachunki telefoniczne, dopóki nie podejmą działań i nie zbadają przyczyny tego. W zależności od sposobu działania cyberprzestępców, malware może zyskać, otrzymując od jedno- do trzycyfrowych sum każdego miesiąca od jednej ofiary.
Warto zauważyć, że twórcy malware często ulepszają i aktualizują swoje dzieła; dlatego lista funkcji Harly'ego może się w przyszłości różnić.
Podsumowując, infekcje malware Harly mogą prowadzić do poważnych problemów prywatności, znacznych strat finansowych, a potencjalnie nawet kradzieży tożsamości.
Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest zainfekowane tym lub innym złośliwym oprogramowaniem, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego i natychmiastowe zdalne odłączenie zagrożeń. A jeśli jesteś obciążany przez podejrzane podmioty, natychmiast skontaktuj się ze swoim operatorem komórkowym.
Nazwa | Wirus Harly |
Typ zagrożenia | Złośliwe oprogramowanie na Androida, złośliwe oprogramowanie do pobierania opłat, złośliwa aplikacja. |
Nazwy wykrycia (tapety Fancy Launcher Live) | Avast-Mobile (APK:RepMalware [Trj]), DrWeb (Android.Joker.1737), ESET-NOD32 (Android/Harly.A), Kaspersky (HEUR:Trojan.AndroidOS.Harly.p), Pełna lista (VirusTotal) |
Nazwy wykrycia (BinBin Flash) | Avast-Mobile (APK:RepMalware [Trj]), DrWeb (Android.Joker.1738), ESET-NOD32 (Android/Harly.B), Kaspersky (HEUR:Trojan.AndroidOS.Harly.e), Pełna lista (VirusTotal) |
Objawy | Urządzenie działa wolno, ustawienia systemu są zmieniane bez zgody użytkownika, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują na podejrzane strony internetowe, wyświetlane są natrętne reklamy. |
Metody dystrybucji | Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, zwodnicze aplikacje, oszukańcze strony internetowe. |
Zniszczenie | Skradzione dane osobowe (wiadomości prywatne, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowywanie baterii, zmniejszona prędkość internetu, ogromne straty danych, straty finansowe, skradziona tożsamość (złośliwe aplikacje mogą nadużywać aplikacji komunikacyjnych). |
Usuwanie malware (Android) | Aby wyeliminować infekcje malware, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem anty-malware. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET lub Malwarebytes. |
Przykłady podobnego malware obierającego za cel Androida
Przeanalizowaliśmy dziesiątki szkodliwych programów na Androida, a GriftHorse i Joker to przykłady malware o możliwościach podobnych do Harly.
Złośliwe oprogramowanie może mieć szeroki zakres funkcji, które mogą występować w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od sposobu działania malware, jego obecność zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego kluczowe jest usunięcie zagrożeń natychmiast po ich wykryciu.
Jak Harly dostało się na moje urządzenie?
Złośliwe oprogramowanie jest rozsyłane przy użyciu taktyk phishingu i socjotechniki. Złośliwe programy są zwykle prezentowane jako zwykłe oprogramowanie/media lub dołączone do nich.
Harly było obserwowane pod różnymi postaciami, np. jako tapeta Fancy Launcher Live, BinBin Flash, Mondy Gamebox, Flashlight & More Convenience itp. Niektóre z tych złośliwych aplikacji były dostępne w Google Play Store; chociaż te konkretne nazwy mogły już zostać usunięte z tej legalnej platformy, a w ich miejsce mogły pojawić się nowe.
Należy wspomnieć, że Harly może być dystrybuowane również innymi metodami. Najczęściej stosowane techniki rozsyłania malware obejmują: pobrania drive-by (ukryte/oszukańcze), oszustwa online, witryny z bezpłatnym oprogramowaniem i pobierania stron trzecich, sieci udostępniania P2P (klienci Torrent, eMule, Gnutella itp.), złośliwe załączniki/linki w spamie (np. e-maile, SMS-y, DM/PM itp.), narzędzia do nielegalnej aktywacji oprogramowania („pirackie"), fałszywe aktualizacje i złośliwe reklamy.
Jak uniknąć instalacji malware?
Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie aplikacji przed ich pobraniem/instalacją i/lub zakupem, np. poprzez czytanie warunków, sprawdzanie wymaganych uprawnień, sprawdzanie opinii ekspertów i użytkowników, weryfikację legalności programistów itp. Ponadto wszystkie pobrania plików muszą być wykonywane z oficjalnych i wiarygodnych źródeł.
Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie oprogramowania za pomocą legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware.
Innym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe programy zwykle wyglądają zwyczajnie i nieszkodliwie.
Odradzamy otwieranie załączników i linków w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję systemu. Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i regularnie aktualizowany niezawodny program antywirusowy. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów.
Wygląd pozwoleń, o które prosi "Fancy Launcher Live wallpaper" - przebrane malware Harly:
Wygląd "Mondy Gamebox" (przebranego jako malware Harly) promowanego w sklepie Google Play:
Szybkie menu:
- Wprowadzenie
- Jak usunąć historię przeglądania z przeglądarki Chrome?
- Jak wyłączyć powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome?
- Jak przywrócić przeglądarkę Chrome?
- Jak usunąć historię przeglądania z przeglądarki Firefox?
- Jak wyłączyć powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox?
- Jak przywrócić przeglądarkę Firefox?
- Jak odinstalować potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje?
- Jak uruchomić urządzenie z Androidem w "Trybie awaryjnym"?
- Jak sprawdzić zużycie baterii przez różne aplikacje?
- Jak sprawdzić wykorzystanie danych przez różne aplikacje?
- Jak zainstalować najnowsze aktualizacje oprogramowania?
- Jak przywrócić system do stanu domyślnego?
- Jak wyłączyć aplikacje, które mają uprawnienia administratora?
Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:
Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".
Stuknij „Wyczyść dane przeglądania". Wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE". Wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „Wyczyść dane".
Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:
Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".
Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.
Znajdź witryny, które wyświetlają powiadomienia przeglądarki. Stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu wyświetlania powiadomień. Jednak jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę może ona ponownie poprosić o zgodę. Możesz wybrać, czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o zgodę).
Przywróć przeglądarkę Chrome:
Przejdź do sekcji „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.
Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome". Wybierz ją i stuknij opcję „Pamięć".
Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.
Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:
Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".
Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".
Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:
Odwiedź witrynę, która wyświetla powiadomienia przeglądarki. Stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".
W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".
Przywróć przeglądarkę Firefox:
Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.
Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox". Wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".
Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.
Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:
Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.
Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację. Wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".
Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":
„Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").
Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie ją kliknąć, aby ponownie uruchomić urządzenie.
Sprawdź zużycie baterii przez różne aplikacje:
Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Konserwacja urządzenia" i stuknij ją.
Stuknij „Baterię" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.
Sprawdź wykorzystanie danych przez różne aplikacje:
Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Połączenia" i stuknij ją.
Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.
Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.
Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:
Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki. Dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.
Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Aktualizacje oprogramowania" i stuknij ją.
Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie". Pozwoli to systemowi powiadomić cię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.
Przywróć system do stanu domyślnego:
Wykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.
Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.
Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Informacje o telefonie" i stuknij ją.
Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Resetuj" i stuknij ją. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
„Przywróć ustawienia" – przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
„Przywróć ustawienia sieciowe" – przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
„Przywróć dane fabryczne" – przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane.
Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:
Jeśli złośliwa aplikacja otrzyma uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, zawsze sprawdzaj, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączaj te, które nie powinny.
Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Blokadę ekranu i bezpieczeństwo" i stuknij ją.
Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń". Stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".
Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora. Stuknij je, a następnie stuknij „WYŁĄCZ".
Często zadawane pytania (FAQ)
Moje urządzenie z Androidem jest zainfekowane malware Harly. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?
Nie, usunięcie Harly'ego nie wymaga formatowania.
Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware Harly?
Zagrożenia stwarzane przez szkodliwy program zależą od jego funkcjonalności i celów cyberprzestępców. Harly ma na celu potajemne subskrybowanie ofiar do różnych usług o podwyższonej opłacie. Dlatego podstawowe zagrożenia tych infekcji obejmują poważne problemy z prywatnością i znaczne straty finansowe.
Jaki jest cel złośliwego oprogramowania Harly?
Malware jest zwykle wykorzystywane do generowania przychodów i dotyczy to również Harly. Należy jednak wspomnieć, że złośliwe oprogramowanie jest również wykorzystywane do rozśmieszania cyberprzestępców, przeprowadzania osobistych zemst, zakłócania procesów (np. witryn, usług, firm itp.), a nawet przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.
Jak malware Harly przeniknęło do mojego urządzenia z Androidem?
Harly było zauważone w przebraniu różnych niewinnie wyglądających aplikacji i promowane w Google Play Store. Jednak to malware prawdopodobnie rozsyła się również innymi metodami. Do najpopularniejszych technik dystrybucji należą: pobrania drive-by, spam (np. e-maile, SMS-y, wiadomości błyskawiczne itp.), oszustwa internetowe, podejrzane kanały pobierania (np. nieoficjalne witryny i strony z freeware, sieci wymiany peer-to-peer , itp.), nielegalne narzędzia do aktywacji programów („pirackie"), złośliwe reklamy i fałszywe aktualizacje.
▼ Pokaż dyskusję