FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć DogeRAT z urządzenia z Androidem

Znany również jako: Trojan zdalnego dostępu DogeRAT
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest DogeRAT?

DogeRAT to złośliwe oprogramowanie dla Androida znane jako trojan zdalnego dostępu (RAT), które działa w ramach open source. Podszywa się pod legalną aplikację i jest rozpowszechniane za pośrednictwem platform mediów społecznościowych i aplikacji do przesyłania wiadomości.

Zagrożenia stojące za DogeRAT koncentrują się na wielu branżach, ze szczególnym uwzględnieniem klientów z sektorów bankowego i rozrywkowego.

Malware DogeRAT na Androida

Przegląd DogeRAT

Po pierwszym uruchomieniu DogeRAT uzyskuje różne uprawnienia, w tym między innymi dostęp do dzienników połączeń, nagrywanie dźwięku i czytanie wiadomości SMS, plików multimedialnych i zdjęć. Po zainstalowaniu DogeRAT może wyodrębnić poufne dane z urządzenia, w tym kontakty, wiadomości i bankowe dane logowania.

Może również zapewnić cyberprzestępcom kontrolę nad urządzeniem, umożliwiając im wykonywanie złośliwych działań, takich jak wysyłanie spamu, modyfikowanie plików, uzyskiwanie dostępu do rejestrów połączeń, czytanie powiadomień, uzyskiwanie listy zainstalowanych aplikacji, a nawet robienie zdjęć przy użyciu zaatakowanego urządzenia. kamery przednie i tylne.

DogeRAT jest promowany przez dewelopera na co najmniej dwóch kanałach Telegram. Wersja premium DogeRAT zawiera ulepszone funkcje, takie jak przechwytywanie zrzutów ekranu, kradzież obrazów z galerii, funkcjonalność keyloggera, kradzież informacji ze schowka, ulepszony menedżer plików, ulepszona trwałość i bezproblemowe połączenia botów z zainfekowanym urządzeniem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Trojan zdalnego dostępu DogeRAT
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie dla systemu Android, trojan zdalnego dostępu (RAT)
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (Android:Evo-gen [Trj]), BitDefenderFalx (Android.Riskware.SpyAgent.CC), ESET-NOD32 (wariant Android/Spy.Agent.CEM), Kaspersky (HEUR:Trojan-Spy.AndroidOS.Agent.abx), Microsoft (Trojan:Script/Wacatac.B!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Urządzenie działa wolno, ustawienia systemowe są zmieniane bez zgody użytkownika, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują do podejrzanych stron internetowych i podobne objawy.
Metody dystrybucji Fałszywe aplikacje promowane za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów
Zniszczenie Skradzione dane osobowe (prywatne wiadomości, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowanie baterii, zmniejszona prędkość internetu, ogromne straty danych, straty pieniężne, skradziona tożsamość i inne
Usuwanie malware (Android) Aby usunąć infekcje złośliwym oprogramowaniem, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem chroniącym przed złośliwym oprogramowaniem. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET lub Malwarebytes

Możliwe zniszczenie

Ofiary DogeRAT są narażone na potencjalne szkody, w tym kradzież danych (kontakty, wiadomości, dane bankowe), nieautoryzowaną kontrolę nad urządzeniem (wiadomości spamowe, zmiany plików), naruszenia prywatności (robienie zdjęć bez zgody), a wersja premium oferuje jeszcze więcej szkodliwych funkcji (przechwytywanie zrzutów ekranu, rejestrowanie klawiszy itp.).

Szkody te mogą prowadzić do strat finansowych, uszczerbku na reputacji, naruszenia danych osobowych i nie tylko. Kilka przykładów innych złośliwych programów dla Androida o podobnych możliwościach to Pekka, AhRat i Gigabud.

Jak DogeRAT dostał się na moje urządzenie?

DogeRAT jest dystrybuowany za pośrednictwem mediów społecznościowych i aplikacji do przesyłania wiadomości, gdzie podszywa się pod legalne aplikacje, takie jak YouTube Premium, SeoSprint, Zetflix, Petcoa, Telegram Premium lub inne. Oznacza to, że cyberprzestępcy promują RAT, podszywając się pod dobrze znaną i zaufaną aplikację, nakłaniając użytkowników do jego pobrania i zainstalowania.

Kanały dystrybucji wykorzystywane przez osoby atakujące umożliwiają im dotarcie do dużej grupy odbiorców i zwiększają prawdopodobieństwo skutecznej infekcji.

Jak uniknąć instalacji malware?

Pobieraj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł, takich jak Sklep Google Play lub oficjalne strony internetowe. Unikaj pobierania aplikacji z zewnętrznych lub niezweryfikowanych źródeł, a przed pobraniem aplikacji czytaj ich recenzje. Włącz funkcję „Weryfikuj aplikacje" na swoim urządzeniu, która skanuje aplikacje pod kątem potencjalnych zagrożeń przed instalacją.

Regularnie aktualizuj swój system operacyjny Android i aplikacje za pomocą najnowszych poprawek zabezpieczeń. Regularnie sprawdzaj dostępność aktualizacji i instaluj je od razu. Zachowaj ostrożność podczas przyznawania uprawnień aplikacjom. Przejrzyj uprawnienia wymagane przez każdą aplikację przed instalacją i przyznaj jej tylko niezbędne uprawnienia.

Witryna promująca DogeRAT:

Witryna promująca malware DogeRAT

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania". Wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE". Wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które wyświetlają powiadomienia przeglądarki. Stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu wyświetlania powiadomień. Jednak, jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę może ona ponownie poprosić o zgodę. Możesz wybrać czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o zgodę).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do sekcji „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome". Wybierz ją i stuknij opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która wyświetla powiadomienia przeglądarki. Stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox". Wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację. Wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z systemem Android w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie ją kliknąć, aby ponownie uruchomić urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii przez różne aplikacje:

Sprawdzanie zużycia baterii przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Konserwacja urządzenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie zużycia baterii przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Baterię" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych przez różne aplikacje:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Połączenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki. Dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Aktualizacje oprogramowania" i stuknij ją.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie". Pozwoli to systemowi powiadomić cię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

PWykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Informacje o telefonie" i stuknij ją.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Przywróć" i stuknij ją. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" – przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" – przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" – przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane.

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja uzyska uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, należy zawsze sprawdzać, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączać te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji na Androida, które mają uprawnienia administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Blokadę ekranu i bezpieczeństwo" i stuknij ją.

Wyłączanie aplikacji na Androida, które mają uprawnienia administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń". Stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji na Androida, które mają uprawnienia administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora. Stuknij je, a następnie stuknij „WYŁĄCZ".

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware DogeRAT. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Przed przystąpieniem do formatowania zaleca się wypróbowanie renomowanego oprogramowania antywirusowego lub chroniącego przed malware w celu przeskanowania i usunięcia złośliwego oprogramowania. Te narzędzia bezpieczeństwa często skutecznie wykrywają i usuwają złośliwe oprogramowanie.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware?

Posiadanie urządzenia zainfekowanego malware może skutkować kradzieżą poufnych informacji osobistych lub finansowych, prowadząc do kradzieży tożsamości lub utraty pieniędzy. Ponadto złośliwe oprogramowanie może zakłócać działanie systemów komputerowych, prowadząc do utraty danych, awarii systemu i naruszenia bezpieczeństwa sieci, co może poważnie wpłynąć na firmy i osoby prywatne.

Jaki jest cel DogeRAT?

Celem DogeRAT jest działanie jako trojan zdalnego dostępu (RAT), który zapewnia nieautoryzowany zdalny dostęp i kontrolę nad zainfekowanymi urządzeniami. Ma na celu kradzież poufnych informacji, takich jak dane osobowe, kontakty, wiadomości i dane bankowe, z zaatakowanego urządzenia. Ponadto umożliwia cyberprzestępcom przeprowadzanie różnych złośliwych działań, w tym wysyłanie spamu, modyfikowanie plików, a nawet robienie zdjęć za pomocą aparatów urządzenia.

Jak DogeRAT przeniknął do mojego urządzenia?

DogeRAT może infiltrować urządzenia za pośrednictwem różnych kanałów, w tym mediów społecznościowych, komunikatorów i potencjalnie złośliwych stron internetowych. Często podszywa się pod legalną aplikację.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Combo Cleaner ma zdolność wykrywania i usuwania większości znanych złośliwych programów. Należy jednak zauważyć, że wyrafinowane złośliwe oprogramowanie często ukrywa się głęboko w systemie. Dlatego pełne skanowanie systemu jest niezbędne do zidentyfikowania i usunięcia ukrytych zagrożeń.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Trojan zdalnego dostępu DogeRAT kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Trojan zdalnego dostępu DogeRAT na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.