Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile "Norton Subscription will renew today"
Napisany przez Tomasa Meskauskasa, (zaktualizowany)
Czym jest e-mail "Norton Subscription will renew today"?
„Norton Subscription will renew today" odnosi się do e-mailowej kampanii spamowej. Wiadomości te są zamaskowane jako powiadomienia o odnowieniu subskrypcji od NortonLifeLock. Należy podkreślić, że te e-maile są fałszywe i żadne z ich twierdzeń nie jest prawdziwe. Nie są one również w żaden sposób powiązane z programami Norton AntiVirus lub NortonLifeLock.
Przegląd oszukańczego e-maila „Norton Subscription will renew today"
Oszukańcze wiadomości e-mail informują, że odbiorcy zostaną obciążeni opłatą w wysokości 349,99 $ za odnowienie subskrypcji Norton. Kwota zostanie potrącona w ciągu 24 godzin. Jeśli użytkownicy chcą anulować subskrypcję lub uważają, że jest to nieautoryzowana transakcja – mogą skontaktować się z działem rozliczeń i otrzymać zwrot pieniędzy.
Należy podkreślić, że te e-maile są fałszywe, a odbiorcy nie zostaną obciążeni żadną kwotą. Jeśli jednak zaufa się oszukańczym wiadomościom – może to spowodować wiele poważnych problemów.
Kampanie spamowe, takie jak „Norton Subscription will renew today", często działają jako pomoc techniczna i/lub oszustwa związane ze zwrotem pieniędzy. Oszustwo rozpoczyna się, gdy użytkownicy są zachęcani do zadzwonienia do fałszywych przedstawicieli/techników pomocy technicznej. Cyberprzestępcy następnie proszą ofiary o umożliwienie im zdalnego dostępu (za pomocą legalnego oprogramowania) do ich urządzeń. Po ustanowieniu dostępu model oszustwa może się różnić.
Oszuści mogą nakłonić ofiary do ujawnienia prywatnych danych (np. danych osobowych, nazwy użytkownika/hasła do konta, danych karty kredytowej itp.), po prostu prosząc o nie, twierdząc, że nie mogą zobaczyć ich podczas wpisywania, za pośrednictwem witryn phishingowych itd.
Cyberprzestępcy mogą również usuwać oryginalne oprogramowanie bezpieczeństwa, instalować fałszywe programy do kupienia (fałszywe antywirusy itp.), a nawet infekować system malware (np. trojanami, ransomware itp.). Te działania mogą być wykonywane pod fałszywymi roszczeniami dotyczącymi świadczenia pomocy technicznej, takich jak odinstalowywanie produktów, usuwanie wirusów, ręczne anulowanie subskrypcji itp.
Tymczasem w oszustwach związanych ze zwrotem pieniędzy ofiary proszone są o samodzielne wpisanie kwoty zwrotu, gdy nie mogą zobaczyć ekranu. Poprzez edycję kodu HTML kont bankowych ofiar, przestępcy stwarzają wrażenie, że zwrócona kwota znacznie przekroczyła uzgodnioną kwotę.
Faktycznie, środki obecne na koncie pozostają niezmienione i jest to tylko podstęp, aby zmusić ofiary do przelania własnych pieniędzy oszustom. Dlatego też, gdy ofiary zwracają to, co uważają za nadwyżkę zwrotu, w rzeczywistości tracą własne pieniądze.
Ponadto cyberprzestępcy zwykle domagają się przekazania dodatkowych środków w trudnych/niemożliwych do wyśledzenia metodach, zapewniając w ten sposób ofiarom, że nie będą w stanie zwrócić swoich pieniędzy i unikną prześladowań. Powszechną taktyką jest żądanie zapłaty w walutach cyfrowych (np. kartach podarunkowych, przedpłaconych kuponach, kryptowalutach itp.) lub w gotówce ukrytej w paczkach, które zostają wysłane.
Podsumowując, zaufanie e-mailowi „Norton Subscription was renew Today" lub podobnym oszustwom — może skutkować infekcjami systemu, poważnymi problemami z prywatnością, stratami finansowymi, a nawet kradzieżą tożsamości.
Nazwa | Oszustwo e-mailowe Norton Subscription will renew today |
Typ zagrożenia | Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe |
Fałszywe twierdzenie | Oszukańcze wiadomości e-mail twierdzą, że subskrypcja Norton odbiorcy zostanie automatycznie odnowiona w ciągu 24 godzin. |
Przebranie | Oszukańcze e-maile są prezentowane jako powiadomienia od Norton. |
Numer telefonu oszustów | +1 (802) 221-0108 |
Objawy | Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera. |
Metody dystrybucji | Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni. |
Zniszczenie | Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości. |
Usuwanie malware (Windows) | Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner. |
Ogólne informacje o kampaniach spamowych
"Norton cloud Subscription activated", "Download The Pending Mails Manually", "Sharpsmart Inc. Email Scam", "Your Outlook Account Was Logged In" i "WalletConnect Email Scam" to tylko kilka przykładów kampanii spamowych.
Te wiadomości mogą nosić różne przebrania i wykorzystywać różne modele oszustwa. Oprócz oszustw phishingowych i innych, te e-maile są również wykorzystywane do rozsyłania malware. Ze względu na rozpowszechnienie spamu, zdecydowanie zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili i wiadomości.
Jak kampanie spamowe infekują komputery?
Systemy są infekowane przez złośliwe pliki dystrybuowane jako załączniki lub linki do pobrania w wiadomościach spamowych. Pliki te mogą być dokumentami Microsoft Office i PDF, archiwami, plikami wykonywalnymi, JavaScript itp. Po otwarciu plików uruchamiany jest łańcuch infekcji.
Na przykład dokumenty Microsoft Office powodują infekcje, wykonując złośliwe makropolecenia. Ten proces rozpoczyna się, gdy dokument jest otwierany w wersjach pakietu Microsoft Office starszych niż z 2010 roku. Późniejsze wersje mają tryb „Widoku chronionego", który zapobiega temu automatycznemu procesowi. Zamiast tego użytkownicy mogą ręcznie włączyć makra (tj. edycję/treść). Warto zauważyć, że zakaźne dokumenty często zawierają komunikaty mające na celu nakłonienie użytkowników do wyrażenia zgody na makropolecenia.
Jak uniknąć instalacji malware?
Nie należy otwierać podejrzanych i nieistotnych. Załączniki i linki znajdujące się w tych e-mailach nie mogą być otwierane, ponieważ mogą powodować infekcje systemowe. Zaleca się korzystanie z wersji Microsoft Office wydanych po 2010 roku.
Oprócz spamu, malware rozsyła się za pośrednictwem podejrzanych kanałów pobierania (np. nieoficjalnych witryn i stron z bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), narzędzi do nielegalnej aktywacji („łamania" zabezpieczeń) i fałszywych aktualizacji. Dlatego ważne jest, aby zawsze pobierać produkty z oficjalnych/sprawdzonych źródeł i aktywować/aktualizować programy za pomocą narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów.
Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i aktualizowany renomowany program antywirusowy. To oprogramowanie musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.
Tekst prezentowany w oszukańczym e-mailu "Norton Subscription will renew today":
Subject: Your Order ID:#8900658469
Norton
Invoice No: NORTON1152438536
Your Subscription with NORTON LIFE-LOCK will Renew Today and $349.99 is about to Debit from your account by Today.The Debited Amount will be reflected within the next 24 HOURS on you A/C statement. If you feel this is an unauthorized transaction or you want to cancel the subscription, please contact out billing department as soon as possible.
Billed To
Customer ID: 3101760967
Invoice Number: NORTON1152438536
Renewal Date: November 02 2021
Description | Quantity | Unit Price | Total
Norton Life-Lock Protection Service | (One Year Subscription) | $349.99 | $349.99
Subtotal $349.99
Sales Tax $0.00
Total $349.99
If you didn't authorize this Charge, you have 24 Hrs. To cancel & get an instant refund of your annual subscription, please contact out customer care : +1 (802) 221-0108
Thanks
Official NortonTM Support Centre
Copyright © 1997 - 2021 NortonLifeLock Inc. All rights reserved NORTON Support LLC
Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware:
Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.
Szybkie menu:
- Czym jest Spam Norton Subscription Will Renew Today?
- Typy złośliwych wiadomości e-mailowych.
- Jak rozpoznać złośliwy e-mail?
- Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?
Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:
E-maile phishingowe
Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.
Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.
Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.
E-maile ze złośliwymi załącznikami
Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.
W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.
Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.
Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.
E-maile wyłudzenia seksualnego
To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.
Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.
Jak rozpoznać złośliwy e-mail?
Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:
- Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
- Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
- Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
- Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.
Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner.
Przykład spamowej wiadomości e-mail:
Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?
- Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
- Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
- Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
- Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
- Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.
Często zadawane pytania (FAQ)
Dlaczego otrzymałem ten e-mail?
Wiadomości spamowe nie mają charakteru osobistego. Tę samą wiadomość otrzymuje tysiące użytkowników.
Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co mam zrobić?
Jeśli podałeś dane uwierzytelniające konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie skompromitowanych kont i bezzwłocznie skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem. A jeśli ujawnione informacje miały inny charakter osobisty (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi urzędami.
Zezwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co mam zrobić?
Jeśli pozwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do swojego urządzenia – najpierw musisz odłączyć je od internetu. Po drugie, odinstaluj oprogramowanie dostępu zdalnego, o które zostałeś poproszony (np. AnyDesk, Team Viewer itp.). Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu i usuń wszystkie wykryte zagrożenia.
Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?
Nie, przeczytanie e-maila spamowego nie zainicjuje żadnych procesów pobierania/instalowania malware. Systemy są infekowane, gdy otwierane są pliki dystrybuowane za pośrednictwem wiadomości spamowych (np. załączników, linków do pobrania).
Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?
To, czy twój system został zainfekowany, zależy od formatu pliku. Jeśli był to plik wykonywalny, najprawdopodobniej tak. Jednak mogłeś uniknąć szybkiego uruchomienia infekcji, jeśli był to dokument (np. .doc, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń), aby zainicjować pobieranie/instalację malware.
Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?
Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Warto zauważyć, że wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie jest zwykle ukryte głęboko w systemach. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie pełnego skanu systemu.
▼ Pokaż dyskusję