Jak uniknąć zostania oszukanym przez takie oszustwa, jak „Apple Security Services"
Napisany przez Tomasa Meskauskasa,
Jakim oszustwem jest „Apple Security Services"?
Podczas naszej kontroli zauważyliśmy, że jest to typowe oszustwo związane z pomocą techniczną. Witryna wykorzystuje zwodnicze wiadomości w formie fałszywych ostrzeżeń, aby zwieść niczego niepodejrzewające osoby i skontaktować się z oszustami. W przypadku napotkania takiej taktyki ważne jest zachowanie czujności i ostrożności.
Więcej informacji o oszustwie „Apple Security Services"
Oszustwo to obejmuje zwodniczą witrynę wyświetlającą fałszywe komunikaty ostrzegawcze, których celem jest wywołanie wśród użytkowników poczucia pilności i strachu. Wiadomości fałszywie twierdzą, że system MacOS użytkownika został zainfekowany programami szpiegującymi, w tym naruszeniami haseł do poczty e-mail i bankowości.
Oszustwo nakłania użytkowników do podjęcia natychmiastowych działań poprzez zadzwonienie pod rzekomy bezpłatny numer Apple Security (+1-844-540-7421) podany na stronie. Celem tego oszustwa jest nakłonienie niczego niepodejrzewających osób do skontaktowania się z oszustami podającymi się za przedstawicieli wsparcia Apple.
Możliwe zniszczenie
Gdy ktoś da się nabrać na fałszywe wiadomości ostrzegawcze i skontaktuje się z podanym numerem, oszuści wykorzystują tę sytuację, przekonując użytkowników, aby przyznali im zdalny dostęp do swoich urządzeń pod pozorem zapewnienia pomocy technicznej. Dzięki temu dostępowi oszuści mogą kraść wrażliwe dane osobowe, takie jak hasła i dane finansowe, a nawet instalować złośliwe oprogramowanie (np. ransomware).
Co więcej, mogą żądać zapłaty za swoje rzekome usługi, wyłudzając pieniądze od niczego niepodejrzewających ofiar pod groźbą dalszych uszkodzeń ich urządzeń lub danych. Kilka przykładów oszustw, których celem jest uzyskanie zdalnego dostępu do komputerów, to oszustwa UltraViewer i TeamViewer.
Nazwa | Oszustwo wsparcia technicznego Apple Security Services |
Typ zagrożenia | Phishing, oszustwo, malware Mac, wirus Mac |
Fałszywe twierdzenie | Komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem |
Przebranie | Ostrzeżenie z Apple Security |
Fałszywy numer wsparcia technicznego | +1-844-540-7421 |
Powiązana domena | uusa7.z28.web.core.windows[.]net |
Nazwy wykrycia (uusa7.z28.web.core.windows[.]net) | Google Safebrowsing (phishing), Pełna lista (VirusTotal) |
Obsługiwany adres IP | 20.60.157.68 |
Objawy | Twój Mac staje się wolniejszy niż zwykle, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe. |
Metody dystrybucji | Zwodnicze reklamy pop-up, powiadomienia z podejrzanych stron, witryn powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi, pobrania plików torrent. |
Zniszczenie | Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy związane z prywatnością), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania do podejrzanych witryn, utrata prywatnych informacji, infekcje komputerowe, kradzież tożsamości i inne. |
Usuwanie malware (Mac) | Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner. |
Ogólne informacje o podobnych oszustwach
Oszustwa te zwykle wykorzystują taktykę strachu, wyświetlając alarmujące wiadomości lub ostrzeżenia, takie jak informacje o infekcjach złośliwym oprogramowaniem lub naruszeniach bezpieczeństwa, aby skłonić użytkowników do natychmiastowego działania. Proszą też użytkowników o skontaktowanie się z podanym numerem telefonu lub kliknięcie linku w celu rzekomo rozwiązania problemu, co prowadzi ofiary do nawiązania kontaktu z oszustami..
Po nawiązaniu kontaktu oszuści często podszywają się pod legalnych pracowników pomocy technicznej, przekonując użytkowników, aby przyznali im zdalny dostęp do swoich komputerów. Dostęp ten umożliwia oszustom kradzież poufnych informacji, instalowanie złośliwego oprogramowania lub wyłudzanie pieniędzy od ofiar pod fałszywym pretekstem.
Przykładami podobnych oszustw są "AppleCare - Official Security Alert", "Your Apple May Be Not Safe!" i "MacOS Security Center".
Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?
Użytkownicy często napotykają oszukańcze witryny za pomocą różnych sposobów, takich jak klikanie złośliwych reklam, niezamierzone odwiedzanie zainfekowanych witryn lub uleganie wiadomościom phishingowym prowadzącym ich do zwodniczych stron. Ponadto niektóre oszustwa wykorzystują manipulację optymalizacją wyszukiwarek, przekierowując użytkowników wyszukujących określone słowa kluczowe.
Co więcej, użytkownicy mogą przypadkowo uzyskać dostęp do oszukańczych witryn poprzez powiadomienia otrzymane z niewiarygodnych źródeł, w tym witryn z torrentami, nielegalnych stron do przesyłania strumieniowego filmów i innych platform powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi. Adware to kolejna powszechnie stosowana metoda promowania oszustw związanych z pomocą techniczną i innych oszukańczych programów.
Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?
Należy zachować ostrożność i sceptycyzm podczas przeglądania internetu. Zachowaj czujność podczas klikania linków, zwłaszcza tych zawartych w niechcianych e-mailach lub podejrzanych reklamach. Nie ufaj także reklamom, okienkom pop-up i podobnym treściom wyświetlanym na podejrzanych stronach internetowych i nie zezwalaj na wyświetlanie powiadomień przez takie strony.
Ponadto pobieraj aplikacje z oficjalnych stron lub sklepów z aplikacjami oraz stosuj środki bezpieczeństwa, takie jak oprogramowanie antywirusowe i programy blokujące reklamy, aby chronić się przed złośliwymi witrynami. Regularnie aktualizuj przeglądarki, inne aplikacje i systemy operacyjne. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.
Wygląd oszustwa „Apple Security Services" (GIF):
Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac:
Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.
Szybkie menu:
- Czym jest „Apple Security Services"?
- KROK 1. Usuwanie plików i folderów powiązanych z niechcianymi aplikacjami z OSX.
- KROK 2. Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z Safari.
- KROK 3. Usuwanie zwodniczych dodatków z Google Chrome.
- KROK 4. Usuwanie niechcianych wtyczek z Mozilla Firefox.
Film pokazujący, jak usunąć oprogramowanie typu adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:
Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:
Usuń niechciane aplikacje z folderu „Aplikacje":
Kliknij ikonę Finder. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza. Po usunięciu niechcianych aplikacji powodujących reklamy w Internecie przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.
Usuwanie plików i folderów powiązanych z oszustwo wsparcia technicznego apple security services:
Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...
Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents
W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.
Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..
Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:
W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents
W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.
Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons
W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.
Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:
Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).
Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.
Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.
Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki oszustwo wsparcia technicznego apple security services z przeglądarek internetowych:
Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:
Usuwanie rozszerzeń powiązanych z oszustwo wsparcia technicznego apple security services z Safari:
Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".
W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.
- Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.
Usuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:
Usuwanie dodatków powiązanych z oszustwo wsparcia technicznego apple security services z Mozilla Firefox:
Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".
Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.
- Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.
Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:
Usuwanie dodatków powiązanych z oszustwo wsparcia technicznego apple security services z Google Chrome:
Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".
W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.
- Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.
Często zadawane pytania (FAQ)
Co to jest oszustwo typu pop-up?
Oszustwo typu pop-up polega na prezentowaniu zwodniczych wiadomości (ofert, ostrzeżeń lub alertów) na ekranie użytkownika. Wiadomości te często stanowią zagrożenie bezpieczeństwa lub oferują oszukańczą pomoc techniczną.
Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?
Ostatecznie celem jest zmanipulowanie użytkowników do działań faworyzujących oszustów, czy to poprzez nakłonienie ich do płacenia za niepotrzebne usługi, zainstalowanie złośliwego oprogramowania, zapewnienie zdalnego dostępu do ich komputerów, podanie danych osobowych lub udział w innych formach cyberprzestępczości.
Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?
Użytkownicy mogą znaleźć się na oszukańczych stronach internetowych na różne sposoby, w tym poprzez kliknięcie złośliwych reklam, odwiedzanie zainfekowanych witryn lub paść ofiarą e-maili phishingowych. Ponadto oszuści manipulują wynikami wyszukiwania i wykorzystują powiadomienia z niewiarygodnych źródeł i nieuczciwych sieci reklamowych, aby zwabić niczego niepodejrzewających użytkowników.
Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami typu pop-up?
Combo Cleaner może dokładnie przeskanować każdą odwiedzaną witrynę, wykrywając przy tym wszelkie potencjalne złośliwe. Obejmuje to strony internetowe utworzone pod kątem oszustw w postaci okienek pop-up, gwarantujące natychmiastowe ostrzeżenia i ograniczony dostęp w celu ochrony użytkowników przed staniem się ofiarą oszukańczych programów.
▼ Pokaż dyskusję