Unikaj kradzieży konta e-mail za pośrednictwem fałszywych wiadomości "Reserve Server"
Napisany przez Tomasa Meskauskasa,
Jakim rodzajem wiadomości e-mail jest "Reserve Server"?
Nasze badanie wiadomości e-mail "Reserve Server" wykazało, że jest to spam. Ten oszukańczy list stwierdza, że wiadomość nie dotarła do skrzynki odbiorczej odbiorcy z powodu błędu serwera. Ofiary, które zaufają tym fałszywym twierdzeniom, zostają zwabione do odwiedzenia strony phishingowej, która atakuje dane logowania do konta e-mail (hasła).
Oszustwo e-mailowe "Reserve Server" - przegląd
Wiadomość spamowa o temacie"Ostrzeżenie o zablokowaniu przychodzącej wiadomości e-mail" (może się różnić) jest przedstawiana jako powiadomienie. Ostrzega odbiorcę, że wiadomość e-mail nie dotarła do jego skrzynki odbiorczej w określonym dniu. Problem ten wystąpił z powodu błędu na serwerze pocztowym. Wiadomość zachęca odbiorcę do skorzystania z podanego linku i aktywowania/zarządzania serwerem RS (Reserve Server). Odbiorca jest ostrzegany, że link wygaśnie za 24 godziny.
Jak wspomniano we wstępie, twierdzenia zawarte w tym liście są fałszywe, a ta poczta nie jest powiązana z żadnymi prawdziwymi dostawcami usług.
Po naciśnięciu przycisku"Aktywuj i zarządzaj RS" otworzyła się martwa strona internetowa. Spam tego rodzaju promuje strony phishingowe; zazwyczaj te przebrane za strony logowania do kont e-mail. Witryny phishingowe rejestrują wprowadzone informacje i wysyłają je do oszustów.
W potencjalnych przyszłych odsłonach tej kampanii wiadomości e-mail będą prawdopodobnie przekierowywać do funkcjonalnych witryn. Ryzyko dla ofiar takich oszustw wykracza poza utratę wiadomości e-mail. Konta te zazwyczaj zawierają prywatne i potencjalnie poufne informacje, które mogą zostać wykorzystane do różnych niecnych celów, w tym szantażu.
Co więcej, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp i kontrolę nad kontami, platformami i usługami zarejestrowanymi za pośrednictwem przejętej wiadomości e-mail.
Aby rozwinąć potencjalne nadużycia, oszuści mogą kraść tożsamość właścicieli kont (np. e-maile, sieci społecznościowe/media, komunikatory, czaty itp.) i żądać pożyczek lub darowizn od kontaktów / znajomych / obserwujących, promować oszustwa i rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie poprzez udostępnianie złośliwych linków lub plików.
Co więcej, skradzione konta związane z finansami (np. handel elektroniczny, przelewy pieniężne, portfele cyfrowe, bankowość internetowa itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania nieautoryzowanych transakcji i zakupów online.
Podsumowując, ufając wiadomości e-mail takiej jak "Reserve Server" - użytkownicy mogą doświadczyć poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.
Jeśli już podałeś swoje dane logowania do strony phishingowej lub pliku - natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i poinformuj ich oficjalne wsparcie.
Nazwa | "Reserve Server" phishing email |
Typ zagrożenia | Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo |
Fałszywe roszczenie | Wiadomość e-mail nie dotarła do skrzynki odbiorczej z powodu błędu serwera. |
Objawy | Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont online, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera. |
Metody dystrybucji | Zwodnicze wiadomości e-mail, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny. |
Szkody | Utrata poufnych informacji prywatnych, straty pieniężne, kradzież tożsamości. |
Usuwanie malware (Windows) | Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner. |
Przykłady spamowych kampanii phishingowych
"Email Has Been Suspended Due To Policy Violations", "New Project Site", "Invoice Online Document Is Ready" i "Pending Emails On Server" to tylko kilka z naszych najnowszych artykułów na temat wiadomości phishingowych.
Kampanie te mają głównie na celu uzyskanie danych logowania, danych osobowych i informacji związanych z finansami. Inne oszustwa są również promowane za pośrednictwem spamu i są wykorzystywane do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania.
Różne fałszywe twierdzenia są wykorzystywane do zdobycia zaufania odbiorców, takie jak przynęty dotyczące niedostarczonych wiadomości, nieaktualnych haseł, obaw związanych z bezpieczeństwem, wykrywania podejrzanej aktywności, odnawiania subskrypcji, zakupów, ofert biznesowych, spadków itp.
Ze względu na to, jak powszechna jest poczta spamowa i jak dobrze może być wykonana - zdecydowanie zalecamy ostrożne podchodzenie do przychodzących wiadomości e-mail, DM/PM, SMS-ów i innych wiadomości.
W jaki sposób kampanie spamowe infekują komputery?
Kampanie spamowe są powszechnie wykorzystywane do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Zwodnicze wiadomości e-mail/wiadomości mogą zawierać zainfekowane pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Pliki te mogą być dokumentami (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), archiwami (RAR, ZIP itp.), plikami wykonywalnymi (.exe, .run itp.), skryptami JavaScript itp.
Po otwarciu złośliwego pliku łańcuch infekcji zostaje uruchomiony. Jednak niektóre formaty wymagają dodatkowych działań, aby zainicjować pobieranie/instalację złośliwego oprogramowania. Na przykład pliki Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edycji/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają kliknięcia osadzonych linków lub plików.
Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?
Zalecamy czujność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie wolno otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieprawidłowych wiadomościach, ponieważ mogą one być szkodliwe lub zawirusowane.
Złośliwe oprogramowanie nie rozprzestrzenia się jednak wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego zalecamy ostrożność podczas przeglądania, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wyglądają na autentyczne i nieszkodliwe.
Innym zaleceniem jest pobieranie tylko z oficjalnych i godnych zaufania źródeł. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne ("cracki") i aktualizacje innych firm mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.
Musimy podkreślić, że posiadanie zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika. Oprogramowanie zabezpieczające musi być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrowane złośliwe oprogramowanie.
Tekst prezentowany w wiadomości spamowej "Reserve Server":
Subject: Warning Incoming email has been blocked
Hello.
Your mailbox will not be able to receive new email on or after 8/19/2024 11:09:15 a.m..
This is due to an error in your incoming mail server.
You're recommended to use the link below to
activate and manage your RS (Reserve Server)
to enable your mailbox receive and send emails.
Activate and Manage RS
This request will expire in 24 hours.
If you need further assistance,
please contact us and we will be in touch shortly.
© 2024 All rights reserved.
This email was intended for: *****
Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware:
Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.
Szybkie menu:
- Czym jest "Reserve Server" phishing email?
- Typy złośliwych wiadomości e-mailowych.
- Jak rozpoznać złośliwy e-mail?
- Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?
Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:
E-maile phishingowe
Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.
Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.
Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.
E-maile ze złośliwymi załącznikami
Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.
W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.
Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.
Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.
E-maile wyłudzenia seksualnego
To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.
Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.
Jak rozpoznać złośliwy e-mail?
Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:
- Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
- Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
- Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
- Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.
Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner.
Przykład spamowej wiadomości e-mail:
Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?
- Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
- Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
- Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
- Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
- Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.
Często zadawane pytania (FAQ)
Dlaczego otrzymałem tę wiadomość e-mail?
Spamowe wiadomości e-mail nie mają charakteru osobistego, nawet jeśli zawierają szczegóły istotne dla odbiorców. Wiadomości te są wysyłane w kampaniach na masową skalę - dlatego tysiące użytkowników otrzymują identyczne (lub niezwykle podobne) wiadomości e-mail.
Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten spam, co powinienem zrobić?
Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania - zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i poinformuj ich oficjalne wsparcie. Jeśli jednak przekazane informacje miały inny charakter osobisty (np. zdjęcia/skany paszportów, dane dowodów osobistych, numery kart kredytowych itp.
Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika, czy mój komputer jest zainfekowany?
Urządzenia są infekowane po otwarciu/kliknięciu złośliwych załączników lub linków; samo otwarcie/przeczytanie wiadomości e-mail jest nieszkodliwe.
Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej, czy mój komputer jest zainfekowany?
To, czy system został zainfekowany, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run. itp.) - najprawdopodobniej tak. Jednak można by uniknąć infekcji, gdyby był to dokument (.doc, .pdf, .xls, .one itp.). Formaty te mogą wymagać dodatkowej interakcji (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonych linków/plików itp.), aby rozpocząć pobieranie/instalację złośliwego oprogramowania.
Czy Combo Cleaner usunie infekcje złośliwym oprogramowaniem obecne w załącznikach do wiadomości e-mail?
Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że wykonanie pełnego skanowania systemu jest kluczowe, ponieważ wyrafinowane złośliwe oprogramowanie zazwyczaj ukrywa się głęboko w systemach.
▼ Pokaż dyskusję