Wirus ransomware ScRansom (.Encrypted) - opcje usuwania i deszyfrowania
Napisany przez Tomasa Meskauskasa,
Jakim rodzajem złośliwego oprogramowania jest ScRansom?
ScRansom to oprogramowanie ransomware zaprojektowane do szyfrowania plików i dostarczania notatki z okupem ("HOW TO RECOVERY FILES.TXT"). Ponadto ScRansom koduje nazwy plików przy użyciu base64 i dodaje rozszerzenie ".Encrypted" do nazw plików. Na przykład zmienia nazwę "1.jpg" na "MS5qcGc=.Encrypted", "2.png" na "Ni5qcGc=.Encrypted" i tak dalej.
Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez to oprogramowanie ransomware:
Przegląd noty okupu ScRansom
Nota okupu informuje ofiarę, że wszystkie jej serwery i kopie zapasowe zostały zaszyfrowane i nie można ich odszyfrować. Stwierdza, że jedynym interesem atakujących są pieniądze i podaje instrukcje dotyczące przywracania danych, co wiąże się z zakupem klucza deszyfrującego.
Ponadto notatka ostrzega przed próbami rozwiązania problemu, stwierdzając, że takie próby pogorszą sytuację. Wspomniano również, że skradziono dużą ilość danych. Dane kontaktowe podane do komunikacji to adresy e-mail decservice@ukr.net i nonamehack2024@gmail.com oraz identyfikator czatu Qtox.
Więcej szczegółów na temat oprogramowania ransomware
Aktorzy zagrożeń obsługujący oprogramowanie ransomware ScRansom atakują głównie małe i średnie firmy. W tych atakach noty okupu nie wymieniają nazwy oprogramowania ransomware. Oprogramowanie ransomware jest napisane w języku programowania Delphi i wciąż jest w fazie rozwoju.
Niektóre z wariantów ScRansom zawierają narzędzia do usuwania kopii w tle. Ponadto ransomware szyfruje pliki na wszystkich dyskach stałych, zdalnych i wymiennych w oparciu o konfigurowalną listę rozszerzeń. Wykorzystuje również szyfrowanie częściowe z pięcioma trybami: FAST, FASTEST, SLOW, FULL i ERASE. Ten ostatni tryb zastępuje zawartość plików, przez co stają się one niemożliwe do odzyskania.
Ponadto ScRansom zabija różne procesy i usługi oraz zawiera narzędzie zaprojektowane w celu zapobiegania zakończeniu procesu.
Ransomware ogólnie
Ransomware to zagrożenie mające na celu wyłudzenie pieniędzy od ofiar poprzez szyfrowanie ich plików. Bez narzędzi deszyfrujących będących w posiadaniu atakujących, odzyskanie tych plików jest często niemożliwe. Dlatego też zaleca się regularne tworzenie kopii zapasowych ważnych plików, przechowywanie ich na zdalnym serwerze lub urządzeniu pamięci masowej offline.
Kilka przykładów różnych wariantów ransomware to Colony, Hlas i Trial_recovery.
Jak ransomware zainfekowało mój komputer?
Cyberprzestępcy stojący za ScRansom zazwyczaj stosują ataki typu brute-force, aby włamać się do swoich celów i wykorzystać szereg luk w zabezpieczeniach. Ich głównymi ofiarami są osoby korzystające z przestarzałego oprogramowania i nieposiadające skutecznego zarządzania poprawkami.
Inne metody dystrybucji oprogramowania ransomware (i innego złośliwego oprogramowania) obejmują wysyłanie wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki lub łącza, ukrywanie oprogramowania ransomware w pirackim oprogramowaniu lub narzędziach do łamania zabezpieczeń, wykorzystywanie oszustw związanych z pomocą techniczną, złośliwych reklam, sieci P2P, zainfekowanych (lub zwodniczych) witryn internetowych i podobnych kanałów.
Z reguły komputery zostają zainfekowane, gdy użytkownicy wykonują określone działania z wykorzystaniem oprogramowania ransomware.
Nazwa | ScRansom virus |
Typ zagrożenia | Ransomware, Wirus kryptograficzny, Blokada plików |
Rozszerzenie pliku zaszyfrowanego | .Encrypted |
Wiadomość z żądaniem okupu | HOW TO RECOVERY FILES.TXT |
Darmowy deszyfrator dostępny? | Nie |
Kontakt z cyberprzestępcami | decservice@ukr[.]net, nonamehack2024@gmail[.]com, tufhackteam@gmail[.]com, nonamehack2023@gmail[.]com, nonamehack2023@tutanota[.]com, lockbit2023@proton[.]me, serverrecoveryhelp@gmail[.]com, recoverydatalife@gmail[.]com, recoverydatalife@mail[.]ru |
Nazwy wykrywania | Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.73593205), ESET-NOD32 (Wariant Win32/Filecoder.Spacecolon.A), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.PowerShell.gen), Microsoft (Ransom:Win32/FileCoder.SGC!MTB), Pełna lista wykryć (VirusTotal) |
Objawy | Nie można otworzyć plików przechowywanych na komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na pulpicie wyświetlany jest komunikat z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w bitcoinach) w celu odblokowania plików. |
Dodatkowe informacje | Może usuwać kopie w tle woluminów, nieodwracalnie uszkadzać pliki, przerywać procesy i nie tylko. |
Metody dystrybucji | Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail (makra), strony internetowe z torrentami, złośliwe reklamy. |
Uszkodzenia | Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez zapłacenia okupu. Wraz z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany wykradające hasła i złośliwe oprogramowanie. |
Usuwanie malware (Windows) | Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner. |
Jak chronić się przed infekcjami ransomware?
Pobieraj oprogramowanie i pliki tylko z zaufanych źródeł i unikaj pirackiego oprogramowania, narzędzi do łamania zabezpieczeń i generatorów kluczy. Zachowaj ostrożność w przypadku załączników i linków, zwłaszcza jeśli pochodzą one z nieznanych lub podejrzanych wiadomości e-mail. Unikaj ufania reklamom, wyskakującym okienkom i przyciskom na nieoficjalnych stronach internetowych, ponieważ mogą one wprowadzać w błąd lub być szkodliwe.
Regularnie aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie, w tym programy antywirusowe. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ScRansom, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.
Zrzut ekranu pliku tekstowego ScRansom ("HOW TO RECOVERY FILES.TXT"):
Tekst w nocie okupu:
Dear Sir or Madam,
----------------------------------------------------All of your servers are encrypted, same as your backups. Our encryption algorithms impossible to
decrypt, same as your company data and infrastructure. However, do not get nervous, as you shall
restore all of your all your infrastructure and data! In order to do that, follow simple steps
that are described bellow:
1. Buy decryption key.
2. Restore all of the company data and infrastructure.
----------------------------------------------------
The system hack wasnt done eiter by your competitors or 3rd party, it was strictly our
initiative. Our main and only interest is money.
Also, to be mentioned, we value our reputation and principles a lot, therefore any amateur
attempts will be strictly suppressed and will make current situation worse. In addition, all of
decryption software mentioned above is tested, as a proof of our abilities, there is a
possibility of decrypting few small files for free, for your understanding.
----------------------------------------------------
Data leakage.
As you probably understood, we have stolen big volume of data from yur network. Mainly, we stole
data using our smartfilters from all of your servers- full dump of your network.
We may discuss the volume of stolen data.
To sum up, we have completely destroyed your system and infrastructure. We would like to suggest
you to think twice, and think about the problems associated with GDPR.
----------------------------------------------------
For Contact US :Email 1 : decservice@ukr.net
Email2 : nonamehack2024@gmail.com>>>> For real time chat with us
For chat with us via qtox download hxxps://tox.chat/download.html and add our QTOX ID
QTOX : 91E3BA8FACDA7D4A0738ADE67846CDB58A7E 32575531BCA0348EA73F6191882910B72613F8C4
Decryption ID : -
Usuwanie ransomware ScRansom:
Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware:
Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.
Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:
Szybkie menu:
- Czym jest ScRansom virus?
- KROK 1. Zgłaszanie ransomware władzom.
- KROK 2. Izolowanie zainfekowanego urządzenia.
- KROK 3. Identyfikacja infekcji ransomware.
- KROK 4. Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware.
- KROK 5. Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.
- KROK 6. Tworzenie kopii zapasowych danych.
Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.
Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):
- USA - Internet Crime Complaint Centre IC3
- Wielka Brytania - Action Fraud
- Hiszpania - Policía Nacional
- Francja - Ministère de l'Intérieur
- Niemcy - Polizei
- Włochy - Polizia di Stato
- Holandia - Politie
- Polska - Policja
- Portugalia - Polícia Judiciária
Izolowanie zainfekowanego urządzenia:
Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).
Krok 1: Odłącz się od internetu.
Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:
Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania::
W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":
Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".
Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.
Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:
Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":
Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.
Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.
Identyfikacja infekcji ransomware:
Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).
Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).
Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).
Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.
Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).
Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.
Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):
Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):
Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).
Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:
Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.
Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).
Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.
W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.
Krok 1: Wykonaj skanowanie.
Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.
Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:
Krok 2: Odzyskaj dane.
Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:
Tworzenie kopii zapasowych danych.
Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.
Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.
Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.
Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.
Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.
Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.
OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.
Tworzenie kopii zapasowej danych:
Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive
Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.
Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.
Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.
Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.
W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.
Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.
Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.
Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.
Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.
Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.
Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.
Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.
OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.
Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.
Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:
1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.
Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.
2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.
3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.
Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.
Często zadawane pytania (FAQ)
Jak włamano się do mojego komputera i jak hakerzy zaszyfrowali moje pliki?
Podmioty stojące za ScRansom stosują ataki siłowe i wykorzystują luki w zabezpieczeniach, głównie w przestarzałym oprogramowaniu ze słabym zarządzaniem poprawkami. Inne metody dystrybucji obejmują złośliwe wiadomości e-mail, pirackie oprogramowanie, oszustwa, reklamy, sieci P2P i zainfekowane strony internetowe. Do infekcji dochodzi, gdy użytkownicy nieświadomie uruchamiają oprogramowanie ransomware.
Jak otworzyć pliki ".Encrypted"?
Pliki te zostały zaszyfrowane i nie można ich otworzyć do czasu odszyfrowania.
Gdzie powinienem szukać bezpłatnych narzędzi deszyfrujących dla ransomware ScRansom?
W przypadku ataku ransomware powinieneś sprawdzić stronę projektu No More Ransom (więcej informacji powyżej).
Mogę zapłacić wam dużo pieniędzy, czy możecie odszyfrować dla mnie pliki?
Nie oferujemy takiej usługi. Pliki zaszyfrowane przez oprogramowanie ransomware są zazwyczaj niemożliwe do odblokowania bez narzędzi dostarczonych przez atakujących, chyba że istnieje wada w oprogramowaniu ransomware. Tak więc, jeśli ktoś oferuje odszyfrowanie plików za opłatą, najprawdopodobniej albo cię oszukuje, albo działa jako pośrednik.
Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć ransomware ScRansom?
Combo Cleaner wykryje i usunie oprogramowanie ransomware na komputerze. Oprogramowanie antywirusowe pomaga zatrzymać infekcję (zapobiec dodatkowym uszkodzeniom), ale nie może przywrócić plików, które ransomware już zaszyfrowało.
▼ Pokaż dyskusję