Oszustwo The Roboto Condensed Font Was Not Found
Napisany przez Tomasa Meskauskasa, (zaktualizowany)
Poradnik usuwania wirusa "The 'Roboto Condensed' font was not found"
Czym jest "The 'Roboto Condensed' font was not found"?
Podobny do The ArialText Font Was Not Found i The HoeflerText Font Wasn't Found, "The 'Roboto Condensed' font was not found"? to fałszywy komunikat o błędzie wyświetlany przez złośliwą stronę internetową. Ten fałszywy pop-up został po raz pierwszy odkryte przez badacza bezpieczeństwa MalwareBreakdown. Badania pokazują, że użytkownicy często odwiedzają tę stronę nieumyślnie - są na nią przekierowywani przez potencjalnie niechciane programy (PUP), które przeniknęły do systemów bez zgody użytkownika. Oprócz powodowania przekierowań, PUP generują niechciane reklamy online i ciągle śledzą aktywność przeglądania, gromadząc różne informacje o systemie użytkownika.
Komunikat o błędzie informuje, że w systemie brakuje czcionki o nazwie "Roboto Condensed", uniemożliwiającej otwarcie strony. Aby rozwiązać problem, użytkownicy muszą podobno zaktualizować pakiet czcionek. Zamiast instalowania czcionki, ten błąd infiltruje system szeregiem szyfrujących trojanów, a także z wirusami Nymaim i Ursnif. W rzeczywistości błąd "The 'Roboto Condensed' font was not found" jest oszustwem. Dlatego też powinien zostać zignorowany. Cyberprzestępcy generują przychody poprzez dystrybuowanie tego malware. Dystrybucja malware jest dość niezwykłym zachowaniem wobec fałszywych błędów. Najczęściej fałszywie twierdzą, że system jest zainfekowany lub uszkodzony, i zachęcać ofiary do kontaktu z "pomocą techniczną". Cyberprzestępcy żądają opłaty w zamian za wskazówki w rozwiązaniu problemu. PUP często generują reklamy po-up, kuponowe, banerowe i inne podobne. Używają też "warstwy wirtualnej" - narzędzia, które umożliwia umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej stronie. W związku z tym wyświetlane reklamy często zakrywają podstawowe treści, znacznie utrudniając przeglądanie. Ponadto te reklamy przekierowują się na złośliwe strony lub nawet uruchamiają skrypty, które pobierają i instalują malware - dzięki temu nawet przypadkowe kliknięcia mogą powodować infekcje adware lub malware wysokiego ryzyka. Wiele PUPów gromadzi informacje, które mogą być danymi osobowymi. Deweloperzy PUP udostępniają zebrane dane (adresy IP, odwiedzone strony, wyświetlane strony, wyszukiwane hasła, aktywność myszy/klawiatury itp.) stronom trzecim, które wykorzystują ich dane osobowe do generowania przychodów. Dlatego też obecność w systemie aplikacji śledzącej dane może prowadzić do poważnych problemów z prywatnością, a nawet kradzieży tożsamości.
Nazwa | "The "Roboto Condensed" font was not found" (wirus) |
Typ zagrożenia | Ransomware, wirus szyfrowania, blokada plików |
Objawy | Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików. |
Metody dystrybucji | Zainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy. |
Zniszczenie | Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware. |
Usuwanie | Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner. |
Istnieje kilkadziesiąt złośliwych stron zawierających fałszywe błędy podobne do "The 'Roboto Condensed' font was not found", w tym Google Chrome Warning Alert, Ransomware Detected i Suspicious Incoming Network Connections. To tylko niektóre przykłady wielu. Wszystkie twierdzą, że system jest zainfekowany, brakuje plików lub jest uszkodzony w inny sposób, jednak błędy te są przeznaczone wyłącznie do dystrybucji malware lub wyłudzania pieniędzy od nieświadomych ofiar. PUP są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów. Poprzez oferowanie "użytecznych funkcji" starają się sprawiać wrażenie bycia uzasadnionymi. Programy te nie dostarczają jednak znacznej wartości dla zwykłych użytkowników. Po prostu powodują niechciane przekierowania (promując w ten sposób różne strony), dostarczają niechciane reklamy (za pośrednictwem modelu reklamy "Pay Per Click") i zapisują różne dane (które są sprzedawane stronom trzecim). Większość promowanych stron internetowych to fałszywe wyszukiwarki internetowe, które generują dziesiątki niechcianych reklam. Ponadto PUP promują podejrzane strony, generując wyniki wyszukiwania nieistotne dla użytkownika. Dlatego fałszywe wyszukiwarki stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa przeglądarki.
Jak zainstalowano na moim komputerze potencjalnie niechciane programy?
Większość programów typu PUP jest dystrybuowana za pomocą zwodniczej metody marketingowej zwanej "sprzedażą wiązaną" - podstępnej instalacji programów innych firm przy użyciu zwykłego oprogramowania/aplikacji. Deweloperzy wiedzą, że użytkownicy często pomijają etapy pobierania/instalowania, a tym samym ukrywają dołączone programy w "Niestandardowych" lub "Zaawansowanych" ustawieniach. Jak wspomniano powyżej, cyberprzestępcy dystrybuują PUP również za pośrednictwem niechcianych reklam. Dlatego pomijając kroki pobierania/instalowania i klikając różne reklamy, użytkownicy często narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji i naruszenie swojej prywatności.
Jak uniknąć zainstalowania potencjalnie niechcianych aplikacji?
Instalacji dołączonych PUP można zapobiec, wykonując dwa proste kroki: 1) dokładnie analizuj poszczególne kroki pobierania/instalowania (zwłaszcza „Własne"/"Zaawansowane" ustawienia) i odrzuć oferty pobrania/zainstalowania dodatkowego oprogramowania; 2) nigdy nie klikaj żadnych reklam. Cyberprzestępcy poważnie podchodzą do tej kwestii i traktują sprawę i dokładają wszelkich starań, aby niechciane reklamy wyglądały jak uzasadnione - trudno jest określić, niektórym reklamom można ufać. Dlatego nie podejmuj żadnego ryzyka. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.
Tekst nie jest wyświetlany w błędzie "The 'Roboto Condensed' font was not found":
Strona, którą próbujesz załadować, jest wyświetlana niepoprawnie, ponieważ używa czcionki "Roboto Condensed". Aby naprawić ten błąd i wyświetlić tekst, musisz zaktualizować "Chrome/Mozilla Font Pack"
Producent: Google INc. All Rights Reserved./Mozilla Corporation.
Obecna wersja: Chrome Font Pack 54.0.2785.89/Mozilla Font Pack 53.0.2785.89
Najnowsza wersja: Chrome Font Pack 60.0.3112.90/Mozilla Font Pack 60.3112.90
Drugi pop-up "The 'Roboto Condensed' font was not found":
Oprócz dystrybuowania ransomware (na przykład Ykcol), to oszustwo rozpowszechnia również infekcje adware, jak na przykład - NotToTrack, WebOptimum, Search Awesome, dotdo, s5mark, OnlineApp, Interstat i wiele innych:
Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware:
Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.
Szybkie menu:
- Czym jest "The "Roboto Condensed" font was not found" (wirus)?
- Jak rozpoznać oszustwo pop-up?
- Jak działają oszustwa pop-up?
- Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?
- Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?
- Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?
Jak rozpoznać oszustwo pop-up?
Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.
Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.
Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:
- Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
- Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
- Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
- Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
- Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.
Przykłady oszustwa pop-up:
Jak działają oszustwa pop-up?
Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.
Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.
Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?
W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.
W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.
Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?
Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.
Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.
Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?
To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.
- Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
- Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
- Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
- Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.
▼ Pokaż dyskusję