Wirus Pony
Napisany przez Tomasa Meskauskasa, (zaktualizowany)
Poradnik usuwania wirusa Pony
Czym jest Pony?
Pony to malware, które kradnie dane osobowe. Badania pokazują, że cyberprzestępcy dystrybuują je na różne sposoby: poprzez wiadomości spamowe, fałszywe aktualizacje Adobe Flash Player, oszustwa, takie jak The HoeflerText Font Wasn't Found itp. Obecność aplikacji typu adware, które generują reklamy pop-up może również prowadzić do infekcji Pony.
Pony to wirus zaprojektowany do zbierania danych logowania/haseł użytkowników i wysyłania ich na zdalny serwer kontrolowany przez cyberprzestępców. Badania pokazują, że malware potrafi łamać hasła zapisane w ponad stu aplikacjach, w tym przeglądarkach internetowych, FTP, VPN i wielu innych. Zebrane dane mogą być wrażliwe. Przykładowo, przestępcy mogą uzyskać dostęp do swoich kont bankowych. W związku z tym obecność malware Pony może prowadzić do znacznych strat finansowych. Ponadto Pony może podłączyć komputer ofiary do botnetu, który jest wykorzystywany do dystrybucji tego malware na inne urządzenia. Jeśli podejrzewasz, że twój system jest zainfekowany lub niedawno otworzyłeś/pobrałeś podejrzane pliki/aplikacje, powinieneś natychmiast przeskanować system za pomocą uzasadnionego oprogramowania antywirusowego/antyspyware i wyeliminować wszystkie wykryte zagrożenia.
Jak wspomniano powyżej, Pony może być dystrybuowany za pomocą natrętnych reklam pop-up lub dostarczanych przez potencjalnie niechciane programy typu adware (PUP). Te programy generują reklamy, takie jak kupony, banery itp. Reklamy mogą prowadzić do złośliwych stron internetowych i uruchamiać skrypty, które pobierają i instalują malware. Dlatego nawet jedno kliknięcie może spowodować infekcje komputerowe wysokiego ryzyka. Ponadto, te aplikacje znacznie utrudniają przeglądanie sieci i są wyświetlane za pomocą narzędzi, które umożliwiają umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej witrynie. Dlatego prawdopodobnie ukrywają zawartość strony. Kolejnym ważnym problemem jest śledzenie informacji. Podobnie jak w przypadku Pony, adware może również zbierać informacje, które zawierają dane osobowe. Jednak aplikacje te zazwyczaj nie są tak zaawansowane - po prostu zapisują adresy IP użytkowników, odwiedzane strony internetowe, przeglądane strony, wprowadzone zapytania i tym podobne. Programiści PUP udostępniają zebrane dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom) w celu generowania przychodów. Dlatego posiadanie aplikacji typu adware zainstalowanych na komputerze może również prowadzić do problemów związanych z prywatnością. Zdecydowanie zalecamy odinstalowanie tych programów natychmiast.
Nazwa | Pony (malware) |
Typ zagrożenia | Trojan, wirus kradnący hasła, bankowe malware, spyware |
Objawy | Trojany są zaprojektowane do podstępne infiltracji komputera ofiary oraz pozostawania cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych konkretnych objawów. |
Metody dystrybucji | Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie. |
Zniszczenie | Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary został dodany do botnetu. |
Usuwanie | Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner. |
Pony ma wiele podobieństw z FormBook, Adwind i dziesiątkami innych wirusów. Po infiltracji malware zaczyna gromadzić poufne informacje i przesyła je do programistów/dystrybutorów (cyberprzestępców). Ci ludzie następnie próbują niewłaściwie wykorzystać otrzymane dane w dowolny możliwy sposób, aby wygenerować jak największy dochód. Niektóre wirusy są również wykorzystywane do dalszego infekowania systemu. Trojany są znane z dystrybuowania wirusów szyfrujących pliki (a.k.a. ransomware). W przypadku tych infekcji zagrożona jest prywatność użytkowników i przechowywane dane. Wirusy ransomware szyfrują pliki przy użyciu różnych algorytmów matematycznych. Dlatego w większości przypadków odzyskanie ich bez pomocy programistów (niezalecane) jest niemożliwe. Podsumowując, infekcje w łańcuchach komputerowych mogą powodować poważne problemy.
Jak Pony zainfekował mój komputer?
Jak wspomniano powyżej, Pony jest promowany na różne sposoby, w tym wiadomości spamowe zawierające złośliwe załączniki (np. pliki JavaScript, dokumenty MS Office, pliki PDF, itp.). Otwierając te załączniki, użytkownicy uruchamiają skrypty, które pobierają i instalują malware. Fałszywe aktualizacje programu Flash Player i błędy pobierają i instalują malware zamiast promowanych aktualizacji/produktów. Aplikacje typu adware są zwykle dystrybuowane za pomocą "sprzedaży wiązanej" i natrętnych reklam. "Sprzedaż wiązana" to potajemna instalacja PUP wraz ze zwykłymi aplikacjami. Deweloperzy ukrywają „dołączone" programy w "Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawieniach lub w innych sekcjach procesów pobierania/instalacji. Wielu użytkowników spieszy się i pomija te kroki procedury, a także może kliknąć reklamy. Takie zachowanie często prowadzi do nieumyślnej instalacji potencjalnie niechcianych programów.
Jak uniknąć instalacji malware?
Aby temu zapobiec, zachowaj szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. Zastanów się dwa razy, zanim otworzysz pliki dołączone do e-maili. Jeśli wiadomości są wysyłane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail, usuń je natychmiast i na pewno nie otwieraj żadnych załączników. Ponadto, na bieżąco aktualizuj zainstalowane aplikacje i korzystaj z legalnego oprogramowania antywirusowego, ponieważ przestępcy dystrybuują malware za pomocą fałszywych aktualizacji. Zalecamy używanie wbudowanych funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Bardzo ważne jest również dokładne przeanalizowanie każdego okna dialogowego pobierania/instalacji i zrezygnowanie ze wszystkich dodatkowych programów. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji często zarabiają przy użyciu metody "sprzedaży wiązanej". Dlatego te narzędzia nie powinny być używane. Pobieraj swoje aplikacje tylko z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zwodnicze zwykle wydają się uzasadnione, ale po kliknięciu przekierowują na podejrzane witryny (z hazardem, randkami dla dorosłych, pornografią itd.). Jeśli wystąpią te przekierowania, natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Posiadanie zainstalowanego prawidłowego i działającego pakietu antywirusowego/antyspyware jest również najważniejsze. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Jeśli uważasz, że twój komputer jest zainfekowany Pony, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.
Kolejna wiadomość spamowa dystrybuująca wirusa Pony:
Zwodniczy plik .doc dystrybuujący wirusa Pony:
Przykład malware Pony w Menedżerze Zadań:
Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware:
Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.
Szybkie menu:
- Czym jest Pony?
- KROK 1. Manualne usuwanie malware Pony.
- KROK 2. Sprawdź, czy twój komputer jest czysty.
Jak manualnie usunąć malware?
Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:
Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:
Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:
Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:
Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.
Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":
Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.
Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":
Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.
Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":
Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.
W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".
Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.
Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"
Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.
Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.
Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.
▼ Pokaż dyskusję