Reklamy WikiBrowser
Napisany przez Tomasa Meskauskasa,
Instrukcje usuwania WikiBrowser
Czym jest WikiBrowser?
WikiBrowser jest zakwalifikowany jako adware i potencjalnie niechciany program (PUP) z wielu powodów. Po pierwsze, twierdzi, że jest wyjątkową przeglądarką, która zapewnia pełne bezpieczeństwo, większą szybkość przeglądania Internetu i ochronę przed różnymi niechcianymi wtyczkami do przeglądarek (na przykład paskami narzędzi). Obiecując te funkcje, WikiBrowser stara się sprawiać wrażenie, że jest uzasadniony i wolny od wirusów, zachęcając użytkowników do zainstalowania. Mimo, że ta aplikacja ma własną stronę internetową z linkiem do pobrania, WikiBrowser jest często "w pakiecie" jako aplikacja firm trzecich z regularnym oprogramowaniem. Po zainstalowaniu w systemie, WikiBrowser ustawia się jako domyślna przeglądarka internetowa. Ta aplikacja nie jest zgodna z prawem, a zatem nie zapewnia "najszybszego przeglądania Internetu", jak obiecuje. W rzeczywistości zmniejsza wydajność, a nawet przeglądanie komputerowe. Ponadto wyświetla również natrętne reklamy internetowe i monitoruje aktywność przeglądania Internetu przez użytkowników.
Podczas przeglądania Internetu, WikiBrowser generuje wiele natrętnych reklam online niepochodzących z odwiedzanych stron. WikiBrowser wykorzystuje model reklamowy ''Pay Per Click" (PPC) jako sposób na generowanie przychodów dla twórców - gdy użytkownik kliknie na wyświetlane reklamy banerowe, linki (lub inne), deweloperzy otrzymują określoną kwotę pieniędzy. Wyświetlane reklamy nie zapewniają rzeczywistej wartości dla użytkownika i zmniejszają szybkość przeglądania Internetu, ponieważ użytkownik musi unikać kliknięcia wielu reklam ukrywających samą treść. Wyświetlane reklamy mogą również przekierowywać do podejrzanych stron internetowych, a tym samym, sesja przeglądania Internetu może skutkować dalszymi infekcjami komputera. Istotnym minusem jest śledzenie informacji przez ten PUP. WikiBrowser stale monitoruje nawyki przeglądania Internetu przez użytkowników, zbiera różne informacje i zapisuje je na zdalnym serwerze. Zebrane informacje obejmują adresy Protokołu Internetowego (IP), odwiedzane strony, przeglądane strony, wprowadzone zapytania, cookies, web beacon, używane przeglądarki internetowe, dostawcę usługi internetowej (ISP) itd. Te zbierane dane są później udostępniane stronom trzecim również w celu generowania przychodów. Użytkownicy mogą nie zdawać sobie sprawy, że zebrane informacje mogą zawierać dane osobiście identyfikowalne (na przykład loginy/hasła konta bankowego/ PayPal), a niewłaściwe wykorzystanie tych informacji przez stronę trzecią może prowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo prywatności i przeglądania Internetu, natychmiast odinstaluj aplikację WikiBrowser.
Aplikacje typu adware mają podobne właściwości. Większość gromadzi dane osobowe, wyświetla natrętne reklamy (potencjalnie infekujące) i jest dystrybuowana za pomocą metody sprzedaży wiązanej. Ponadto, adware nie przynosi realnej wartości dla użytkownika. Istnieją setki aplikacji (na przykład Sale Clipper, WordAnchor, On Stage, Larparus itp.), które oferują szereg przydatnych funkcji w celu nakłonienia użytkowników do instalacji. Aplikacje takie jak WikiBrowser są przeznaczone do generowania przychodów dla ich twórców i nigdy nie powinny być instalowane. Strony internetowe z freeware, takie jak downloads.com, soft32.com i softonic.com są popularne wśród regularnych użytkowników Internetu. Zarabiają na ruchu i bezpłatnych usługach za pośrednictwem małych programów do pobierania (zwanych również "menedżerami pobierania"). Gdy użytkownicy pobierają aplikacje, często są zmuszeni do korzystania z menedżerów pobierania, które rzekomo "ułatwiają i przyśpieszają" proces pobierania. Pomimo tego oświadczenia, menedżerowie pobierania są po prostu wykorzystywani do rozpowszechniania aplikacji stron trzecich wraz z wybranym oprogramowaniem.
Jak zainstalowałem WikiBrowser na swoim komputerze?
WikiBrowser jest rozpowszechniany za pomocą zwodniczej metody marketingu oprogramowania o nazwie "sprzedaż wiązana", a tym samym, często instaluje się bez zgody użytkownika. Sprzedaż wiązana jest sposobem zainstalowania aplikacji strony trzeciej (głównie złośliwej) wraz z regularnym (często bezpłatnym) oprogramowaniem. Badania pokazują, że wielu użytkowników nie wyraża ostrożności podczas pobierania i instalowania programów - pomijają większość czynności oraz korzystają z "Szybkiego" pobierania/instalacji, nie sprawdzających opcji we "Własnych" lub "Zaawansowanych" ustawieniach. Ta metoda ukrywania oprogramowania firm trzecich jest więc bardzo skuteczna. Twórcy szkodliwego adware lub malware dążą do dystrybucji jak największej liczby nieuczciwych aplikacji. Z tego powodu nie ujawniają właściwie instalacji. Zwracaj uwagę podczas pobierania i instalowania aplikacji, ponieważ jest to jedna z głównych przyczyn infekcji komputera.
Jak uniknąć instalacji potencjalnie niepożądanych aplikacji?
Pobieraj wybrane oprogramowanie z oficjalnej strony internetowej lub zaufanego dystrybutora. Jeśli pobierasz ze strony z freeware do pobrania, użyj bezpośredniego linku do pobrania (jeśli taki istnieje) jako priorytetowego. Strony internetowe, które wymagają korzystania z ich klientów pobierania mogą zawierać dodatkowe programy wraz z wybranym oprogramowaniem, a zatem sprawdzaj każdy krok i zrezygnuj z wszelkich dodatkowych dołączonych aplikacji. Procedura instalacji powinna być wykonywana przy użyciu "Niestandardowych" lub "Zaawansowanych" ustawień, a nie "Szybkich" lub "Typowych" - to ujawni wszelkie oprogramowanie firm trzecich wymienione w instalacji i pozwoli je anulować, a tym samym zapobiec infekcjom komputerowym.
Zwodniczy instalator bezpłatnego oprogramowania wykorzystywany w dystrybucji adware WikiBrowser:
Ogłoszenia internetowe generowane w wynikach wyszukiwania adware WikiBrowser ('Ads by WikiBrowser'):
Zrzut ekranu aplikacji WikiBrowser (przeglądarki bazującej na Chromium):
Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware:
Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.
Szybkie menu:
- What is WikiBrowser?
- KROK 1. Deinstalacja aplikacji WikiBrowser przy użyciu Panelu sterowania.
- KROK 2. Usuwanie adware z Internet Explorer.
- KROK 3. Usuwanie niechcianych dodatków z Google Chrome.
- KROK 4. Usuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox.
- KROK 5. Usuwanie niechcianego rozszerzenia z Safari.
- KROK 6. Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge.
Usuanie adware WikiBrowser:
Użytkownicy Windows 10:
Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.
Użytkownicy Windows 7:
Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.
Użytkownicy macOS (OSX):
Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.
W oknie odinstalowywania programów spójrz na "WikiBrowser", wybierz ten wpis i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".
Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu (który powoduje reklamy WikiBrowser), przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.
Usuwanie adware WikiBrowser z przeglądarek internetowych:
W czasie badań, WikiBrowser nie zainstalowało swoich wtyczek do przeglądarkach Internet Explorer Google Chrome lub Mozilla Firefox, jednak było powiązane z innymi adware. Dlatego właśnie zaleca się, aby usunąć wszystkie potencjalnie niechciane dodatki do przeglądarki ze swoich przeglądarek internetowych.
Film pokazujący jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:
Usuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:
Kliknij na ikonę "koła zębatego" (w prawym górnym rogu przeglądarki Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Spójrz na wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".
Metoda opcjonalna:
Jeśli nadal występują problemy z usunięciem wikibrowser (adware), możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.
Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.
Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.
Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.
W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.
Kliknij przycisk Reset.
Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.
Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:
Kliknij na ikonę menu Chrome (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz "Narzędzia" i kliknij na "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszystkie ostatnio zainstalowane dodatki przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij na ikonę kosza.
Metoda opcjonalna:
Jeśli nadal masz problem z usunięciem wikibrowser (adware), przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….
Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).
W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.
Usuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:
Kliknij menu Firefox (w prawym górnym rogu okna głównego) i wybierz "Dodatki". Kliknij na "Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane wtyczki przeglądarki.
Metoda opcjonalna:
Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem wikibrowser (adware), mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.
Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox . W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomoc.
Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.
W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.
W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.
Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:
Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....
W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.
Metoda opcjonalna:
Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...
W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.
Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:
Kliknij ikonę menu Edge (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.
Metoda opcjonalna:
Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.
W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.
Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.
- Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.
Podsumowanie:
Najpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.
Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware wikibrowser (adware) ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.
Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat wikibrowser (adware) lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.
Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/9106-ads-by-wikibrowser
▼ Pokaż dyskusję